Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај, битката за → Битката за
с (→‎Позадина: Правописна исправка, replaced: кнежества → кнежевства)
с (Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај, битката за → Битката за)
== Позадина ==
 
Војната започнала во 1806 година од османлискиот султан Селим III кој бил охрабрен од рускиот пораз во [[Битка кај Аустерлиц|биткатаБитката кај Аустерлиц]] и кој бил советуван од страна на Франција за воен поход. Франција во исто време ја окупирала Далмација и целта била да навлезат во дунавските кнежевства. Со цел да се заштитат руските гранични војници од евентуална француска инвазија 40.000 припадници на рускиот контингент навлегле во Молдавија и Влашка. Султанот реагирал со блокирање на Дарданелите за руската бродови.
 
== 1806-1808==
 
Првично, царот [[Александар I]] не сакал да се концентрира на војната против [[Отоманското Царство]], а неговите односи со Наполеон сè уште биле неизвесни и главниот дел од неговата војска била окупирана со борба против Наполеон во [[Прусија]]. Големата османлиска офанзива довела до руска окупација на влашкиот град Букурешт по кое следувале порази на османлиските сили на 2 јуни 1807 година кај Обилештија и Ахурјан на 18 јуни. Во меѓувреме, руската царска морнарица ги блокирала Дарданелите и ги поразила Османлиите. По овој пораз Селим III бил симнат од власт. И покрај тоа османлиската флота доживеала уште еден пораз следниот месец во биткатаБитката за Атос.
 
== 1808–1810 ==

Прегледник