Разлика помеѓу преработките на „Алфонсо VIII“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 9 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај (2)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: битката кај → Битката кај (2))
 
'''Алфонсо VIII''' ([[11 ноември]] [[1155]], Сорија - [[5 октомври]], [[1214]]) бил крал на Кастиља од [[1158]] година до неговата смрт, како и крал на [[Толедо]].<ref>[http://web.archive.org/web/20090729180928/http://geocities.com/eurprin/castile.html Titles of the European kings]</ref>. Тој најмногу е познат по големата улога која ја одиграл во времето на [[Реконквиста]]та, и пропаѓањето на [[Алмохадска династија|Алмохадската династија]]<ref>''Medieval Iberia: an encyclopedia'', 61.</ref>.
 
По неговиот пораз во [[Битка кај Аларкос|биткатаБитката кај Аларкос]], тој ја предводел христијанската коалиција предводена од [[Кралство Кастиља]], [[Кралство Арагон]], [[Кралство Португалија]] и [[Кралство Навара]] во големата победа над [[муслимани]]те во [[Битка кај Лас Навас де Толуз|биткатаБитката кај Лас Навас де Толуз]] во [[1212]] година, настан кој го означил почетокот на протерувањето на муслиманите од [[Пиринејски Полуостров|Пиринејскиот Полуостров]].
 
== Наводи ==

Прегледник