СУ „Илија Николовски Луј“ - Скопје: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Основање и развојот: Јазична исправка, replaced: училишен → училиштен
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Надворешни врски: Јазична исправка, replaced: Веб страница на училиштето → Мрежно место на училиштето using AWB)
с (→‎Основање и развојот: Јазична исправка, replaced: училишен → училиштен)
 
== Основање и развојот ==
Државниот музичко-балетскиот училишенучилиштен центар „Илија Николовски - Луј“ од [[Скопје]], основан 1945 година, е училиште од посебен интерес за државата. Во него се образуваат кадри од музичката и балетската уметност и како единствен центар од ваков вид тој претставува јадро од кое произлегуваат идните музички и балетски уметници и педагози, кореографи, диригенти, композитори и други музички и балетски културни дејци.
 
Центарот е поделен на основно и на средно образование.

Прегледник