Разлика помеѓу преработките на „Зеландија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 9 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎Биогеографија: Јазична исправка, replaced: Retrieved on → Посетено на
с (→‎Геологија: Јазична исправка, replaced: Пацифичк → Тихоокеанск)
с (→‎Биогеографија: Јазична исправка, replaced: Retrieved on → Посетено на)
== Биогеографија ==
 
[[Нова Каледонија]] лежи на северниот крај од древниот континент, додека [[Нов Зеланд]] се наоѓа на плочата која го пресекува. Фосилизираните шуми кои ги има во Кјурио Беј, се налик на денешните борови од видовите [[каури]] и [[норфолшки бор]], а на Зеландија можеле да се видат како растат пред околу 180 милиони години, во време на периодот [[Јура]], пред да се оддели од [[Гондвана]].<ref>[http://www.doc.govt.nz/templates/page.aspx?id=35598 Fossil forest: Features of Curio Bay/Porpoise Bay] RetrievedПосетено onна [[2007-11-06]]</ref>
Зеландија нема домородна копнена [[фауна]].<ref>Flannery, Tim (1994). ''The Future Eaters''. Grove Press, New York. Pages 42-43.</ref>
 

Прегледник