Џејмс Данлоп: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Retrieved on → Посетено на
Нема опис на уредувањето
с (Јазична исправка, replaced: Retrieved on → Посетено на)
[[File:James Dunlop, ca. 1843 oil portrait by Joseph Backler a2448001h.jpg|thumb|Џејмс Данлоп, дело на [[Џозеф Беклер]].]]
 
'''Џејмс Данлоп''' ({{lang-en|James Dunlop}} {{роден на|31|октомври|1793}} – {{починал на|22|септември|1848}}) — шкотски астроном, познат по неговата работа во Австралија. Тој служел како астрономски асистент кој бил ангажиран од страна на [[Томас Брисбин|Сер Томас Брисбин]] да работи во неговата приватна опсерваторија, сместена во Парамата (сега именувана како [[Парамата]]), во [[Нов јужен Велс]], околу 23 километри западно од Сиднеј за време на 1820 и 1830 година. Данлоп бил претежно визуелен набљудувач, прави ѕвездени астрономски работи за Бризбен, и по неговото завршување, тогаш независно открија и каталогизираа многу нови телескопи во јужниот дел на двојните ѕвезди и длабокото небо. Тој подоцна стана надзорник на Параматската Обзерваторија кога конечно беше продадена на [[Новиот Јуженo Велската]]Влада.
 
<references />
*Harley Wood, '[http://www.adb.online.anu.edu.au/biogs/A010322b.htm Dunlop, James (1793–1848)]', ''[[Australian Dictionary of Biography]]'', Volume 1, [[Melbourne University Press|MUP]], 1966, p.&nbsp;338. RetrievedПосетено onна 5 October 2008
*{{Dictionary of Australian Biography|First=James|Last=Dunlop|Link=http://gutenberg.net.au/dictbiog/0-dict-biogD.html#dunlop1|accessdate=5 October 2008}}
*Service, John (1890). ''Thir Notandums, being the literary recreations of the Laird Canticarl of Mongrynen. A Biographical Sketch of James Dunlop, Esq. p.&nbsp;127 – 222. Edinburgh : Y. J. Pentland.''
*[http://messier.seds.org/xtra/similar/dunlop.html University of Arizona SEDS]
*[http://www.klima-luft.de/steinicke/ngcic/persons/dunlop.htm SPACETEC (Dunlop pictures)]
 
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Данлоп, Џејмс}}
[[Категорија:Членови на Кралското друштво]]

Прегледник