Хангул: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 6 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Останати имиња: Јазична исправка, replaced: префикс → претставка
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана книга → наведена книга (3) using AWB)
с (→‎Останати имиња: Јазична исправка, replaced: префикс → претставка)
 
* ''Еонмун'' (хангул: 언문, ханча: {{lang|ko-Hant|諺文}} "говорно писмо")<ref name="NAKL Names" />
* ''Амгеул'' (암글 "женско писмо"; исто и ''АмкеулАмкел'' 암클).<ref name="NAKL Names" /> ''Am'' (암) е префикспретставка којкоја означува дека именката е од женски род.
* ''Ахаетгеул'' или ''Ахаегеул'' (아햇글 или 아해글 "детско писмо")
* ''Ачимгеул'' (아침글 "пишување што можеш да го научиш за едно утро")<ref>Choi Seung-un; [http://www.paregabia.com/data/photo_hangul/hangul_exposants.pdf Structures et particularités de la langue coréenne]</ref>

Прегледник