Разлика помеѓу преработките на „Ferrari“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 4 бајти ,  пред 11 месец
с
→‎Конвенции за именување: Јазична исправка, replaced: суфикс → наставка
с (→‎Конвенции за именување: Јазична исправка, replaced: суфиксот → наставката)
с (→‎Конвенции за именување: Јазична исправка, replaced: суфикс → наставка)
- М( „Модификата“), сместен на крајот на бројот на моделот, означува модифицирана верзија на својот претхпдник, а не целосна еволуција ( види F512 и 575 М Маранело).
- GTB(„ Гран Турисмо Берлинета“) модели коишто се затворени Берлинетас, или купеа.
- GTS („ Гран Турисмо Спајдер“) во постарите модели, се отворени Спајдерс , или кабриолети ( види 365 GTS/4); сепак, во поновите модели, овојоваа суфикснаставка се користи за тарга топ модели ( види Дино 246 GTS, и F355 GTS; исклучок е 348 ТЅ, што е единствена тарга која што е различно именувано). Кабрио моделите сега го користат наставката „ Спајдер“ ( види F355 Спидер, и 360 Спидер).
- GTO(„Гран Турисмо Омологата“), ставен на крајот од бројот на моделите којшто означува изменета мерзија на својот претходник. Всушност, оние три букви означуваат модел којшто е дизајниран и подобрен за употреба на тркачките патеки, додека сè уште се модели за на улица. Само три модели ги носат овие три букви; 250 GTO во 1962 година, 288GTO во 1984 година и 599 GTO во 2010 година.
Ова систем на именување може да биде збунувачки, како што некои сосема различни возила го користеа истиот вид на мотор и стил. Многу видови на ферари имаа ставено други имиња( како Дајтона) за да можат понатаму да ги идентификуваат. Многу вакви имиња всушност не се официјали фабрички имиња. Името Дајтона има троен успех за Ферари во февруари 1967 година 24 часа на Дајтона со 330 Р4. Само в 1973 година Дајтона 24 часа, 365 GTB/4 модел воден од NART( го претрка Ферари во Америка), и беше зад Порше 911.

Прегледник