Разлика помеѓу преработките на „Епоха (астрономија)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: суфиксот → наставката
с (→‎Надворешни врски: Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирано списание → наведено списание using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: суфиксот → наставката)
 
Во [[астрономија]]та, '''епоха''' е момент од [[време]] што се користи како точка за одредување на [[орбита]]та на едно [[небесно тело]].<ref>{{наведена книга|last=Soop|first=E. M.|title=Handbook of Geostationary Orbits|publisher=Springer|date=1994|isbn=9780792330547}}</ref> Обично, епоха е моментот кога е забележана ѕвездата.
 
[[Јулијанска година|Јулијанската година]], која е наречена така по [[Јулиј Цезар]] (100 п.н.е. — 44 н.е.), е година која содржи точно 365,25 дена. Јулијанската година 2000 започнува на 1 јануари 2000 година во точно 12:00 часот. Почетокот на јулијанската година се запишува со префиксотпретставката 'J' и суфиксотнаставката '.0', на пример: 'J2000.0' за почетокот на јулијанската година 2000.
 
== Наводи ==

Прегледник