Разлика помеѓу преработките на „Селевкидско Царство“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎top: Исправно име на предлошка, replaced: {{legend| → {{легенда| (7))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
 
[[Дијадоси]]те се расправале околу надмоќта врз деловите од империјата на Александар Македонски. [[Птоломеј I Сотер]], генералот и сатрапот на Египет, бил првиот кој го предизвикал новиот систем: ова довело до откажување од престолот на Пердика. Револтот на Птоломеј довел до нова поделба на империјата тн. [[Трипарадиската поделба]] во [[320 п.н.е.]] Селевк како главен војсководец под Пердика уште од 323 п.н.е. (подоцна помогнал во убиството на Пердика) го добил Вавилон и оттогаш натаму започнал безмилосно да ги проширува своите територии. Селевк се зацврстил во Вавилон во 312 п.н.е., годината што е земена како основачки датум на Селевкидската иперија. Тој не владеел само со Вавилон, ами и со целиот огромен источен дел на Александровата империја:
 
„Секогаш ги демнел соседните народи, воено силен и убедлив во советот, тој ги освои [[Месопотамија]], [[Ерменија]], [[Селевкидска Кападокија]], [[Персија]], [[Партското Царство]], [[Бактрија]], [[Арабија]], [[Тапурија]], [[Согдијана]], [[Арахосија]], [[Хирканија]] и други соседни народи кои беа освоени од Александар, сесè до реката [[Инд]], па на тој начин границите на неговата империја беа најмногу проширени во Азија, по оние од Александар. Целиот регион од [[Фригија]] до Инд беше потчинет од Селевк“ - Апијан, „Сириските војни“.
 
== Наводи ==

Прегледник