Разлика помеѓу преработките на „Пергамент“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 3 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Се до → Сè до
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Правописна исправка, replaced: Се до → Сè до)
 
Околу 200 г. п.н.е еден од [[фараон]]ите од династијата [[Птоломеиди]] го забранил извозот на [[папирус]] од [[Стар Египет|Египет]], за да го спречи развојот на “библиотеките“ во другите земји.
 
Оваа ситуација ги натерала корисниците на [[папирус]] да најдат алтернативен материјал за пишување, однесно за пренесување на пораките и складирање на знаењата. Во градот [[Пергамо]], (денешна [[Турција]]), бил произведен таков материјал и го добил името ''пергамент''. Тој бил потраен и попостојан на влага за разлика од папирусот. СеСè до денес, се смета за еден од најдобрите материјали за пишување со перо и [[мастило]].
 
== Изработка ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Писмено општење]]
[[Категорија:Материјали за пишување]]

Прегледник