Разлика помеѓу преработките на „Долно Косоврасти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 10 месеци
с
→‎Историja: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎Поврзано: Отстранет неупотребуван поднаслов)
с (→‎Историja: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
 
== Историja ==
Селото е запишано како дервенџиско село, сесè до 1583 година, со карактеристични дервенџиски давачки. Со пописот од 1519 година, Долно Косоврасти броело 64 семејства, од кои 63 христијански и само 1 муслиманско.
 
Според податоците за машкото население од 1873 година, селото имало 20 домаќинства со 71 жител, Македонци.<ref>„Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г.“ Македонски научен институт, София, 1995, стр.170-171.</ref>

Прегледник