Разлика помеѓу преработките на „Антички Македонци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 3 месеци
с
→‎Античкомакедонското кралство: Правописна исправка, replaced: се до → сè до
с (→‎Потеклото на античките Македонци: Јазична исправка, replaced: локалитетот → наоѓалиштето using AWB)
с (→‎Античкомакедонското кралство: Правописна исправка, replaced: се до → сè до)
 
=== Античкомакедонското кралство ===
[[Античка Македонија]] била монархија со која владееле повеќе разни македонски кралски династии. За прв македонски крал се смета кралот [[Каран]] кој го основал Македонското Кралство во 808 г.п.н.е. (според некои извори 825 г.п.н.е.), а во повеќето книги како прв крал се сретнува и [[Пердика]] за кого се вели дека направил многу повеќе отоколку сите 7 кралеви кои владееле пред него. Најголем процут и територијално проширување, Македонското Кралство, доживеало за време на владеењето на [[Александар Македонски]] и неговиот претходник, татко му [[Филип II]], кога Македонското Кралство се протегало на три континети од [[Кралство Македонија|Македонија]] на запад, преку [[Персија]] сесè до [[Индија]] на исток и [[Египет]] на југ. Царството доживеало пропаст по [[Македонско-римски војни|Македонско-римските војни]] (215 - 148 п.н.е) кога целосно било освоено од Римското Царство, а [[Кралство Македонија|Македонија]] била поделена на 4 провинции под многу строг режим.
 
== Античкомакедонски јазик ==

Прегледник