Разлика помеѓу преработките на „Трентски собор“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: протестантизам → протестантство
с (Правописна исправка, replaced: Вселенски собор → вселенски собор (4))
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: протестантизам → протестантство)
'''Трентскиот собор''' бил деветнаесеттиот [[вселенски собор]] на [[католичката црква]]. Се состанал во [[Тренто]], денес северна [[Италија]] на 13 декември 1545, и траел, во 25 седници низ три периоди, сѐ до 4 декември 1563. Првите 8 седници се одржале во Тренто (1545-1547), 9-11 седница во [[Болоња]] (1547), 12-16 во Тренто (1551-1552), а последните 9 седници се одржале повторно во Тренто (1559-1563). Со соборот претседавале тројца папи: [[Папа Павле III|Павле III]] до 1547, [[Папа Јулиј III|Јулиј III]] до 1552 и [[Папа Пиј IV|Пиј IV]] до 1563.
 
Соборот се смета за еден од најзначајните собори на црквата,<ref name = "World History">Wetterau, Bruce. World history. New York: Henry Holt and company. 1994.</ref> бидејќи бил реформски, како одговор на ширењето на [[протестантизампротестантство|протестантското движење]].
 
Соборот издал осуди на „протестантскиот ерес“ и ги зацврстил црковните учења на католичката црква во домените на скриптурата, традицијата, изворниот грев, оправданието, богослужението, евхаристијата и обожувањето на светите. Издал и неколку реформски декрети.<ref>Jedin, 138</ref> Дефинирајќи ја католичката доктрина за спасението, богослужбите и библиските канони, Соборот всушност одговорил на аргументите на протестантската реформација.

Прегледник