Разлика помеѓу преработките на „Егејско Море“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 153 бајти ,  пред 1 година
#WPWPMK #WPWP
с (→‎Наводи: Додадена категорија)
(#WPWPMK #WPWP)
 
 
Етимологијата на Егејското Море најчесто се поврзува со името на митскот крал на [[Атина]] - Ајгеј.
 
==Егејското Море како тема во уметноста==
[[Податотека:SantoriniPartialPano.jpg|thumb|left|500px|Панорамски поглед на Егејско Море од Санторини]]
* „Шетајќи по брегот на Егејското Море“ - песна на македонскиот поет [[Анте Поповски]].<ref>Анте Поповски, ''Дрво што крвави''. Скопје: Детска радост, Наша книга, Македонска книга, Култура, Мисла, 1991, стр. 40.</ref>
 

Прегледник