Повардарска епархија: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎Велес како архијерејско седиште: Правописна исправка, replaced: архиерејски → архијерејски using AWB)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта)
 
== Историја==
Територијата на [[Република Македонија]] по својата географска положба го зазема централниот дел на [[Балканскиот Полуостров]] и претставува една од главните крстосници на економско-политичките и културните врски меѓу [[Европа]] и [[Блискиот Исток]]. Преку нејзината територија, уште од најдалечното минато, биле пренесувани традициите на народите и на разните етнички групи кои под разни историски околности и влијанија трпеле најразлични промени. Тие, како доказ за своето постоење оставиле богати и видливи траги коишто денес се неми сведоци. Тоа пред сè се богатите археолошки локалитетинаоѓалишта.
 
Градот [[Велес]], благодарение на близината до местата каде [[светиот апостол Павле]] уште во V век ја разгласувал радосната вест за човековото спасение, е меѓу првите што чул за Господовата посета на Земјата. Затоа христијанството во овој дел на [[Македонија]] рано се појавило. Познато е дека до почетокот на IV век христијанството било жестоко прогонувано од страна на римската власт. Со [[Миланскиот едикт]] од 325 година христијанството било прогласено за официјална религија во [[Римското Царство]]. Како резултат на ова во [[Македонија]] се формирале повеќе [[христијански епископии]] како: Стобиската, Скупската, Баргалската и други. Со населувањето на Словените во [[Македонија]], во средината на VI и почетокот на VII век, христијанството како религија било почитувано од староседелците. Со Брегалничката мисија на браќата [[Св. Кирил и Методиј]], Македонските словени го прифатиле христијанството како своја религија. Зацврстувањето и целосното прифаќање на христијанството во Велес и Велешко се случило многу подоцна, односно во времето на прочуените охридски чудотворци [[Св. Климент]] и [[Св. Наум]] кон крајот на VIII и почетокот на IX век. Од тогаш почнува и изградбата на бројните Божји домови по целата земја.

Прегледник