Прејди на содржината

Орландо: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎Предевропска историја: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта
[проверена преработка][проверена преработка]
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: дестинацијата → одредиштето using AWB)
с (→‎Предевропска историја: Јазична исправка, replaced: археолошки локалитети → археолошки наоѓалишта)
= Историја =
== Предевропска историја ==
Пред пристигнувањето на европските доселеници во 1836 година, Орландо беше ретко населен од некои домородни племиња. Во областа денес постојат многу малку археолошки локалитетинаоѓалишта, освен остатоците од Форт Гатлин по бреговите на езерото Гатлин кое се наоѓа јужно од центарот на Орландо.
== Потекло на името ==
Пред да биде познат по своето сегашно име, Орландо беше познат како Јерниган. Тоа име потекнува од првиот доселеник Арон Јерниган, чувар на добиток кој се стекнал со земјиште по должината на реката Холден според условите дефинирани со акт на вооружената окупација од 1842 година.