Разлика помеѓу преработките на „632“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 24 бајти ,  пред 3 месеци
с
→‎Други календари: Стилска исправка, replaced: Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари →
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 7 векVII век)
с (→‎Други календари: Стилска исправка, replaced: Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари →)
 
 
== Други календари ==
ГодинатаИстата билагодина броенасе одсреќава странапоинаку во календарите на различни народи, па се среќава во бројни другии календарикултури. Меѓу попознатите се вбројуваат: [[Византиски календар|византискиот]], [[Асирски календар|асирскиот]], [[Еврејски календар|еврејскиот]], [[Римски календар|римскиот]], [[Кинески календар|кинескиот]], [[Будистички календар|будистичкиот]] и [[Исламски календар|исламскиот]].
 
Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според [[Библија]]та, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според [[Продолжен јулијански календар|продолжениот јулијански календар]], истата трае во текот на 6140 и 6141 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот [[Асур]], станува збор за 5382 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според [[Евреи]]те, годината се протега во текот на 4392 и 4393 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата [[Ромул]] и [[Рем]] го основале градот [[Рим]] (познато и како ''[[Ab urbe condita]]''), годината е избројана како 1385.

Прегледник