Разлика помеѓу преработките на „Дина“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
нема опис на уредувањето
с (→‎top: Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на географијата → гео-никулец using AWB)
с
 
[[Податотека:Dini.jpg|thumb|right|240px|Песочни дини]]
 
'''Дина''' е формаоблик на [[Пустина|пустински]] [[релјеф]], односно куп од [[песок]].
Дините се создаваат со природното струење на воздухот во околини каде што е суво и има изобилство на ситен песок, кој се наносува на некоја површина во еден куп. Резултатот е дина. Има најразлични видови на дини, коишто зависат од условите со кои се изградени.
{{гео-никулец}}

Прегледник