Хитрино: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 29 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место)
{{InfoboxИнфокутија settlementНаселено место <!--more fields are available for this Infobox--See Template:Infobox Settlement-->
|official_name = Хитрино
|native_name=Хитрино|
Хитрино се наоѓа во североисточниот дел на [[Лудогорие]]то. Тоа е еднакво оддалечено од [[Црното Море]] и [[Дунав]] и е на 20 километри од областниот град Шумен. Селото се наоѓа на главниот пат помеѓу [[Силистра]] и [[Шумен]]. Преку Хитрино оди главната пруга [[Варна]] - [[Русе]].
 
Во 5:40 часот локално време на [[10 декември]] [[2016]] година 7 лица загинале,<ref name=+info101216>{{cite web |url=http://plusinfo.mk/vest/96147/najmlaku-sedum-lica-zaginaa-vo-eksplozijata-na-voz-vo-bugarija |title=Најмлаку седум лица загинаа во експлозијата на воз во Бугарија|publisher=+info |accessdate=10 December 2016}}</ref> а 29 биле повредени по експлозијата на цистерна от излетал от шините воз. Возот, кој превезувал [[пропан]]-[[бутан]] и [[пропен]], експлодирал и се запалил. Пожарот зафатил најмалку педесет објекти <ref name=CNN101216>{{cite web |url=http://www.cnn.com/2016/12/10/europe/bulgaria-train-explosion/index.html |title=Bulgaria train derailment: 5 killed in blast |first=Radina |last=Gigova |publisher=CNN |accessdate=10 December 2016}}</ref>, а 20 згради во Хитрино биле уништени.
 
== Наводи ==

Прегледник