Порторож: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 29 бајти ,  пред 2 години
с
Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место)
{{Инфокутија Населено место
{{Infobox settlement
|official_name = Порторож
|other_name =
}}
 
'''Порторож''' ([[словенечки]]: ''Portorož'') е мало гратче/ населба во [[Пиран]] на бреговите на [[Јадранското Море]] во [[Словенија]]. Порторож е едно од најголемите туристички места во државата.<ref>[http://www.piran.si/index.php?page=static&item=1&tree_root=1 Piran Municipality site]</ref> Порторож во превод значи „пристаниште на розите“.
 
== Наводи ==
* [http://www.geopedia.si/Geopedia_en.html#L410_F10123011_T13_b4_x393920.668_y39620.15_s13 Порторож на Geopedia]
* [http://www.portoroz.si/EN/default.asp Официјално мрежно место]
 
 
{{Словенија-гео-никулец}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Порторож| ]]
[[Категорија:Градови во Словенија]]

Прегледник