Разлика помеѓу преработките на „Јамусукро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 66 бајти ,  пред 10 месеци
с
→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место (2)
с
с (→‎top: Замена со правилна инфокутија, replaced: Infobox settlement → Инфокутија Населено место (2))
{{Инфокутија Населено место
{{Infobox settlement
|official_name = Јамусукро
|other_name =
|area_footnotes =
|area_total_km2 = 3500
|area_land_km2 = <!-- See table @ Template:InfoboxИнфокутија settlementНаселено место for details on automatic unit conversion. -->
|area_water_km2 =
|area_total_sq_mi = 1350
}}
{{Без извори|датум=октомври 2009}}
'''Јамусукро''' е [[главен град]] на [[Брегот на Слоновата Коска]] со 200,000 жители кој се наоѓа на 240 &nbsp;km северно од [[Абиџан]]. Неговите [[Географска координата|географски координати]] се 6°50' северно и 5°15' западно (6.8333, -5.25).
 
Името на градот води потекло од поглаварката [[Јамусо]].
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Главни градови во Африка|Јамусукро]]
[[Категорија:Градови во Брегот на Слоновата Коска]]

Прегледник