Барун-Урт: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Јазична исправка, replaced: == Транспорт == → == Сообраќај ==)
[[Податотека:SukhbaatarSquare.jpg|200px|thumb|right|Статуа на Сухбатор ви Барун-Урт.]]
'''Барун-Урт''' ({{lang-mn|Баруун−Урт}}) е град во источна [[Монголија]] и главен град на покраината [[Сухбатор (покраина)|Сухбатор]]. Градот со околината ја сочинува областа Барун-Урт. Областа има површина од 50 км² со густина на население од 246 жит/км² (2006).
 
== Население ==
{| class="wikitable"
|+ Население на Барун-Урт <ref name="new">National Statistical Office[http://www.nso.mn/mdg/eng_index.htm National Statistical Office]</ref> <ref name="old">National Economy of the Mongolian People's Republic (1921 - 1981), Ulaanbaatar 1981</ref><ref name="GeoHive">GeoHive: Global Statistics, [http://www.xist.org/cntry/mongolia.aspx GeoHive: Global Statistics]</ref> <ref name="historical"> Population Statistics: historical demography [http://www.populstat.info/ Population Statistics: historical demography]</ref><ref>http://www.reliefweb.int/library/documents/oxfamannex1-4.pdf</ref>
|-
! width="50" |1959
|}
 
== ТранспортСообраќај ==
[[Аеродром Барун-Урт]] (UUN/ZMBU) има една писта но денес не се одвиваат редовни линии до [[Улан Батор]].
 
== Наводи ==
{{наводи}}
 
 
{{coord|46|40|53|N|113|16|49|E|display=title|region:MN_type:city_source:GNS-enwiki}}

Прегледник