Разлика помеѓу преработките на „Марко Пиноти“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 20 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: = Друмски → = друмски, = Возач → = возач, = Пензиониран → = пензиониран, индивидуал → поединеч (5)
с (Замена со тековен назив на предлошка, replaced: цитирана веб страница → Наведена мрежна страница (2) using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: = Друмски → = друмски, = Возач → = возач, = Пензиониран → = пензиониран, индивидуал → поединеч (5))
| height = 1,77 м
| weight = 67 кг
| currentteam = Пензиониранпензиониран
| discipline = Друмскидрумски велосипедизам
| role = Возачвозач
| ridertype = Специјалист за хронометри
| amateuryears = 1998
| majorwins = '''[[Гранд Тур (велосипедизам)|Гранд Тур]]'''
:'''[[Џиро д’Италија]]'''
::2 индивидуалнипоединечни етапи ([[Џиро д’Италија 2008|2008]], [[Џиро д’Италија 2012|2012]]) + 2 [[Екипен хронометар|TTT]] ([[Џиро д’Италија 2009|2009]], [[Џиро д’Италија 2011|2011]])
'''[[Етапна трка|Етапни трки]]'''
:[[Трка околу Ирска]] (2008)
}}
 
'''Марко Пиноти''' ({{lang-it|Marco Pinotti}}; р. {{роден|25|февруари|1976}} во [[Осио Сото]], [[Ломбардија]]) — поранешен [[италија]]нски професионален [[друмски велосипедист]], кој настапувал професионално помеѓу 1999 и 2013.<ref name="Retirement">{{нмс |last=Рајан|first=Бери|title=Пиноти ќе се повлече на крајот на сезоната|url=http://www.cyclingnews.com/news/pinotti-to-retire-at-the-end-of-the-season|work=Cycling News}}</ref> Пиноти е специјалист за [[индивидуаленпоединечен хронометар]], во кој тој бил шесткратен италијански хронометарски првак (2005, 2007, 2008, 2009, 2010, 2013).
 
== Кариера ==
Во 2001 завршил втор на етапата 15 на [[Тур де Франс 2001|Тур де Франс]] зад Белгиецот [[Рик Вербруге]]. Тој имал операцијата на неговата лактна коска во ноември 2001 и повторно започнал да тренира во февруари 2002. Се вратил на натпреварувања во април 2002.
 
Сезоната 2003 му донела некои победи, освојувајќи етапата 4 на [[Вуелта ал Паис Васко]] и планинскиот пласман. На Биси Васка доживеал несреќа и ја скршил неговата карлица, принудувајќи го на одмор. Негова специјалност се индивидуалнитепоединечните хронометри.
 
Пиноти ѝ се придружил на новосоздадената шпанска екипа {{ct|FUJ|2005}} во 2005. Станал италијански индивидуаленпоединечен хронометарски првак во 2005. Пиноти бил втор зад Лука Аскани на италијанското хронометарски првенство во 2007,<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://autobus.cyclingnews.com/road.php?id=road/2007/jun07/italy07/italy071 |title= Аскани земал триколор |publisher=Cyclingnews.com|accessdate=2008-05-21}}</ref> но Аскани бил позитивен на тестирањето за ЕПО и Пиноти ја добил маичката.<ref>{{Наведена мрежна страница |url=http://autobus.cyclingnews.com/news.php?id=news/2007/oct07/oct06news |title= Аскани се соочува со суспензија за ЕПО |publisher= Cyclingnews.com |accessdate= 2008-05-21}}</ref> Пиноти ја задржал титулата во 2008.
 
На Џиро д’Италија 2007, Пиноти завршил втор на шестата етапа и ја преземал водечката розева маичка. Ја задржал четири етапи. Во 2008 ја освоил последната етапа, индивидуаленпоединечен хронометар. Повторно успеал во 2012. Во 2009 и 2011 им помогнал на своите екипи да дојдат до победа на екипниот хронометар. Резултатот во 2011 му ја донело розевата маичка на еден ден.
 
Во 2008, Пиноти му се придружил на Хајроуд, кој станал Колумбија ХајРоуд во 2009 и ХТЦ-Колумбија во 2010.

Прегледник