Махараштра: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 39 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (4)
Нема опис на уредувањето
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup> (4))
|-----
| [[Површина]]:
| 307.713 км²<sup>2</sup>
|-----
| [[Население]]:
| 96.752.247 <small>''([[2001]])''
|-----
| [[Густина на население]]: || 314 жит/км²<sup>2</sup>
|-----
| [[Јазик]]:
[[Податотека:Maharashtra (62).jpg|мини|десно|300п|Планините во Махараштра]]
 
'''Махараштра''' е сојузна држава во [[Индија]] со површина од 307.713 км²<sup>2</sup> и 96.752.247 жители (сос: 1. јан. 2001). Густината на населението е 314 жит/км²<sup>2</sup>. Втора е по население, а трета по површина во Индија. Најголемиот индиски град [[Мумбај]] (поранешен Бомбај) е главен град на Махараштра.
[[Податотека:Mumbai 03-2016 27 skyline at Marine Drive.jpg‎|thumb|десно|300px|Поглед на Мумбај]]
 
== Географија ==
[[Западни Гати|Западните Гати]] представуваат ридско подрачје пралелно со брегот, со просечна висина од 1200 метри. Западно се наоѓа [[Конкан]] крајбрежна низина, која е широка 50 до 80&nbsp;км. Источно од Гата се простире висорамнината [[Декан (висорамнина)|Декан]]. Западните Гати представуваат подрачје каде извираат многу реки кои течат на југот од Индија. Тука извираат [[Годавари]] и реката [[Кришна]].
 
== Демографија ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Махараштра| ]]
[[Категорија:Сојузни држави и територии на Индија]]

Прегледник