Мазендеран: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 7 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
[проверена преработка][проверена преработка]
с (Bjankuloski06 ја премести страницата Мазандаран на Мазендеран презапишувајќи врз пренасочување)
с (Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
[[Податотека:Gold cup kalardasht.jpg|thumb|right|265px|Златниот пехар, стар неколку милениуми]]
 
'''Мазендеран''' ({{lang-fa|اُستان مازندران}}, ''Ostān-e Māzandarān'') е [[покраини во Иран|покраина]] во [[Иран]]. Главен град е [[Сари (град)|Сари]].
 
== Население ==
Според пописот од [[1996]], населението брои 2.602.008 жители, од кои 45,89% градско, а 54,1% селско.
{| class="wikitable"; style="text-align:center"; border="5"
! Година || 1956 || 1966 || 1976 || 1986 || 1996 || 2006 [http://www.xist.org/cntry/iran.aspx]
|-
! Вкупно население|| 835.000 || 1.250.000 || 1.596.000 || 2.275.000 || 2.602.000 || 2.920.657
 
== Административна поделба ==
Покраината има површина од 23.701 км²<sup>2</sup>.
 
Мазендеран е поделен на 15 окерузи ([[шахрестан]]и) (и исто толку реони).
 
== Мазендеран во книжевноста ==
Регионот Мазендеран е спомнат почесто во персискиот еп „[[Шахнаме]]“, тој е на север од [[Иран]] и кој е најмногу населен од Дивови (демони, џинови). Легендарниот ирански шах [[Каи Кавус]] и како и иранскиот херој '''Ростам''' превзеле подвиг да одат во Мазендеран за да се борат со демоните.
 
Познатиот стих од Шахнамех кога [[Зал]] ми кажува на [[Каи Кавус]]:
* [http://www.mazandaranmiras.ir/ Културно наследство на Мазендеран]
* [http://www.alihessami.com/photos/?view=mazandaran Туристичи атракции на Мазендеран]
 
 
{{Покраини во Иран}}

Прегледник