Кастиља-Ла Манча: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
}}
 
'''Кастиља-Ла Манча''' ({{lang-es|Castilla-La Mancha}}) — [[автономни заедници во Шпанија|aвтономна заедница]] во [[Шпанија]]. Се наоѓа во средишниот дел на земјата и граничи со: [[Кастиља и Леон]], [[Мадрид]], [[Арагон]], [[Валенсија (покраина)|Валенсија]], [[Мурсија (автономна заедница)|Мурсија]] и [[Екстремадура]]. Зафаќа површина од 79.463 км²<sup>2</sup> и има 2 милиони жители. Главен град е [[Толедо]].
 
== Градови ==

Прегледник