Разлика помеѓу преработките на „Ингушетија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 10 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Население: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>
с (→‎Граници: Замена со македонска предлошка, replaced: commonscat → Ризница-врска)
с (→‎Население: Правописна исправка, replaced: км² → км<sup>2</sup>)
 
 
== Население ==
Населението во Ингушетија не е со толкав мешан етнички состав како во соседните кавкаски републики. Има 465.000 жители ([[2005]]), од кои 77,3% се [[Ингуши]]. Густината на населението е 141,6 жит./км²<sup>2</sup> ([[2005]]), а уделот на градското население е 42,6% ([[2005]]).
 
{| class="standard"

Прегледник