Разлика помеѓу преработките на „Харем“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 14 бајти ,  пред 10 месеци
с
Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
[[Податотека:HaremPool.jpg|мини|''Базен во харемот'' од Жан-Леон Жером, масло на платну (1876) денес се наоѓа во музејот [[Ермитаж]], [[Санкт Петербург]]]]
 
'''Харем''' ({{lang-ar|حرم}}) – дел од домаќинството во полигамиските семејства, карактеристичен за исламот. Затворен е и добро се чува. Во него се сместуваат сопругите, конкубините и робинките на богатите муслимани кои можат тоа да си го дозволат. <ref>[http://oxforddictionaries.com/definition/english/harem Harem Oxford Dictionaries]</ref>
Царскиот харем на [[Турци|турските]] [[султан]]и се наоѓал во [[Топкапи Сарај]], палата која е изградена по наредба на великиот [[Мехмед II Освојувачот]], султанот кој го освоил [[Цариград]] во 1453 година. Харемот бил дом на сите жени кои го опкружувале султанот, и во него владееле посебни правила.
 
 
== Надворешни врски ==
{{CommonscatРизница-врска|Harem}}
* [http://www.bastabalkana.com/2012/03/turski-i-otomanski-carski-harem-za-zene-zlatni-kavez-supruga-robinja-i-konkubina/ Фотографии и графики од турски и осмaнлиски хареми]
 

Прегледник