Разлика помеѓу преработките на „Релеј“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 14 бајти ,  пред 8 месеци
с
Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска
(Одбиена последната промена (од 79.125.246.87) и ја поврати преработката 3464595 на P.Nedelkovski)
с (Замена со македонска предлошка, replaced: Commonscat → Ризница-врска)
Во оваа врста постојат и електронски релеи (енг. solid state relay) кај кои префрлување на струјното коло вршат [[полуспроводник|полуспроводничките]] елементи. Кај ваквиот тип релеи исто така е обезбедено физичко раздвојување на двата дела на колото, значи меѓу нив нема никаква електрична врска.
Електромагнетните релеи користат механичко поместување на сидрото како би ја обезбедилe промената на положбата на колото (улога на прекинувач), а кај електронските релеи најчесто се користат фотоосетливи елементи, често ЛЕД како давач на сигнал во примарното коло, а [[фототранзистор]]от како примач на сигнал во секундарното коло.
 
 
== Принцип на работа ==
 
== Надворешни врски ==
{{CommonscatРизница-врска|Relay}}
*[http://www.eleinmec.com/article.asp?24 Информации за релеите]
*[http://web.cecs.pdx.edu/~harry/Relay/index.html Аматерски сметач составен од релеи.]
 
 
== Користена литература ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Електротехника]]
[[Категорија:Електромагнетизам]]

Прегледник