Февруари: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка (6)
Нема опис на уредувањето
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: хемисфера → полутопка (6))
'''Февруари''' или '''сечко''' — вториот [[месец]] во годината според [[грегоријански календар|грегоријанскиот календар]]. Тој е месецот со најмалку [[ден]]ови според овој [[календар]], со 28 дена во редовните години и 29 дена во престапните години.
 
Февруари е третиот месец од зимата во [[северна хемисфераполутопка|северната хемисфераполутопка]]. Во [[јужна хемисфераполутопка|јужната хемисфераполутопка]], февруари е сезонски еквивалентен во [[северна хемисфераполутопка|северната хемисфераполутопка]] (којшто е трет месец од летото).
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник