Разлика помеѓу преработките на „Фобос“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 1 година
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 7 год. → 7 г.
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 7 год. → 7 г.)
}}
 
'''Фобос''' е еден од двата природни сателити на [[Марс]]. Го открил американскиот астроном Асаф Хол на 18 август 1877 год г. Името го добил по придружникот на богот [[Марс (бог)|Марс]], Фобос, и означува страв. Овој сателит има неправилна форма и нема атмосфера.
 
== Поврзано ==

Прегледник