Разлика помеѓу преработките на „Пелазги“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 1 бајт ,  пред 1 месец
с
→‎top: Форматна исправка, replaced: 7 год. → 7 г.
с (→‎top: Стилска исправка, replaced: античка Грција → Стара Грција using AWB)
с (→‎top: Форматна исправка, replaced: 7 год. → 7 г.)
'''Пелазгите''' биле прединдоевропски народ кој живеел во јужните делови на [[Балкански Полуостров|Балканскиот Полуостров]]. Се смета дека [[етимологија]]та на зборот Пелазги (Полазги) е [[Словенски јазици|словенска]]{{факт}}. [[Словени]]те {{факт}} и Пелазгите живееле по ридовите и планините, особено во [[Грција]] и [[Тесалија]], каде новодојдените агресивни [[Хелени]] во 12 век п.н.е. ги натерале Пелазгите да се повлекуваат по планините и на север во [[Македонија]], [[Тракија]] итн. [[Старословенски јазик|Старословенскиот збор]] за ваквото живеење на рид/планина е „по-лазеч“, т.е. Полазеч, Полазги или Пелазги.<ref>''Зборник „Словенско братство“, Белград, 1947 год&nbsp;г.; стр. 696-710''</ref>
 
Во Стара Грција има многу топоними, реки и планини со словенска етимологија, иако постојат тврдења{{факт}} дека немало Словени во тие краишта. Некои од топонимите се:

Прегледник