Разлика помеѓу преработките на „Плебејци“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 587 бајти ,  пред 12 години
нема опис на уредувањето
(Нова страница: Плебејците биле обични селани-земјоделци.Тие во Рим се сметале за доселеници и во старо време...)
 
'''Плебејците''' биле обични селани-земјоделци. Тие во Рим се сметале за доселеници и во старо време не се викаливикале ни римјаниРимјани и немале никакви политички права.
 
{{ист-никулец}}
 
[[az:Plebeylər]]
[[bs:Plebejci]]
[[bg:Плебеи]]
[[ca:Plebs]]
[[cs:Plebej]]
[[da:Plebejer]]
[[de:Plebejer]]
[[el:Πληβείοι]]
[[en:Plebs]]
[[es:Plebe]]
[[fr:Plèbe]]
[[hr:Plebejac]]
[[id:Pleb]]
[[is:Plebeiar]]
[[it:Plebei]]
[[he:פלבאים]]
[[ka:პლებეები]]
[[ku:Plebs]]
[[lt:Plebsas]]
[[hu:Plebejus]]
[[nl:Plebejer]]
[[ja:プレブス]]
[[no:Plebeier]]
[[pl:Plebejusze]]
[[pt:Plebe]]
[[ro:Plebeu]]
[[ru:Плебс]]
[[sr:Плебејци]]
[[sh:Plebejci]]
[[fi:Plebeijit]]
[[sv:Plebej]]
[[tr:Plebler]]
[[uk:Плебей]]
6.262

уредувања

Прегледник