Разлика помеѓу преработките на „Општина Кратово“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додаден 11 бајт ,  пред 10 месеци
с
→‎Демографија: Јазична исправка, replaced: м2 → м<sup>2</sup>
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство ==)
с (→‎Демографија: Јазична исправка, replaced: м2 → м<sup>2</sup>)
|}
 
Општина Кратово зазема подрачје од {{км2км<sup>2</sup>|375,44}} и има густина на населеност од 27,81 жит./км<sup>2</sup>.
 
Во состав на општината влегуваат и 30 села: Близанци, Вакуф, Горно Кратово, Димонце, Емирица, Железница, Живалево, Каврак, Кетеново, Кнежево, Којково, Коњух, Крилатица, Куклица, Куново, Луково, Мушково, Нежилово, Пендак, Приковци, Секулица, Страцин, Талашманце, Татомир, Тополовиќ, Трновац, Туралево, Филиповци, Шлегово и Шопско Рударе.

Прегледник