Разлика помеѓу преработките на „971“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 25 бајти ,  пред 1 година
с
Стилска исправка, replaced: 5509 п.н.е. → 5509 г. п.н.е., 543 п.н.е. → 543 г. п.н.е., . година се протега → година се протега, . година од → годин
с (Соодветен поднаслов за врска до Ризницата, replaced: г.п.н.е → г. п.н.е (5))
с (Стилска исправка, replaced: 5509 п.н.е. → 5509 г. п.н.е., 543 п.н.е. → 543 г. п.н.е., . година се протега → година се протега, . година од → годин)
{{10 век}}
{{Година во други календари|971}}
'''971''' ('''[[Римски бројки|{{римски|971}}]]''') — [[година]] според [[Јулијански календар|јулијанскиот календар]]. Тоа била 971. година од новата ера, 971. од првиот милениум, 71. од [[10 век]] и втора од [[970-ти]]те.
 
== Други календари ==
Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: [[Византиски календар|византискиот]], [[Асирски календар|асирскиот]], [[Еврејски календар|еврејскиот]], [[Римски календар|римскиот]], [[Кинески календар|кинескиот]], [[Будистички календар|будистичкиот]] и [[Исламски календар|исламскиот]].
 
Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според [[Библија]]та, на 1 септември 5509  г. п.н.е. според [[Продолжен јулијански календар|продолжениот јулијански календар]], истата трае во текот на 6479 и 6480 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот [[Асур]], станува збор за 5721 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според [[Евреи]]те, годината се протега во текот на 4731 и 4732 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата [[Ромул]] и [[Рем]] го основале градот [[Рим]] (познато и како ''[[Ab urbe condita]]''), годината е избројана како 1724.
 
Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот [[Жолт цар]] или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 971. година се протега во 3607 и 3608, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3667 и 3668 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543  г. п.н.е., година во којашто се смета дека [[Гаутама Буда|Буда]] достигнал состојба на [[нирвана]], и годината ја брои како 1514. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот [[Мухамед]] од [[Мека]] во [[Медина]] (позната и како [[хиџра]]), годината се протега во текот на 360 и 361 исламска година.
== Настани ==
 

Прегледник