Разлика помеѓу преработките на „Руско-турска војна (1806-1812)“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Позадина: Правописна исправка, replaced: кнежества → кнежевства
с (→‎Позадина: Правописна исправка, replaced: кнежества → кнежевства)
== Позадина ==
 
Војната започнала во 1806 година од османлискиот султан Селим III кој бил охрабрен од рускиот пораз во [[Битка кај Аустерлиц|битката кај Аустерлиц]] и кој бил советуван од страна на Франција за воен поход. Франција во исто време ја окупирала Далмација и целта била да навлезат во дунавските кнежествакнежевства. Со цел да се заштитат руските гранични војници од евентуална француска инвазија 40.000 припадници на рускиот контингент навлегле во Молдавија и Влашка. Султанот реагирал со блокирање на Дарданелите за руската бродови.
 
== 1806-1808==

Прегледник