Разлика помеѓу преработките на „Коста Паница“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 4 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: председател → претседател (2) using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Кнежество → Кнежевство)
[[Податотека:Kosta Panitsa Ivan Karastoyanov 1888.jpg|мини|лево|Паница во 1888 година]]
 
3а време на [[Македонско востание|Македонското Кресненско-Разлошко Востание]] (1878-1879), Коста Паница е задолжен за собирање пари, купување оружје и прибирање доброволци. По задушувањето на востанието во мај 1879 г. Паница е на служба во воената милиција во Источна Румелија, па заминува во Санкт Петербург, каде во меѓувреме ја завршува Санктпетербуршката Воена академија. Во мај 1884 г. се враќа во КнежествотоКнежевството Бугарија, во Русе, каде следи унапредувањето во чин на Капетан.
 
На 27 декември истата година, Паница повторно се јавува како основач и организатор на здружение на Македонци иселеници, наречено [[„Александар Македонски“]] во Русе.<ref>[http://macedonia-history.blogspot.com/2010/10/kosta-shahov-edno-osvetlenie-po-nashite.html Коста Шахов, “ЕДНО ОСВЕТЛЕНИЕ ПО НАШИТЕ РАБОТИ”, стр. 40]</ref>

Прегледник