Разлика помеѓу преработките на „Кнежевство Молдавија“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство (4), Кнежество → Кнежевство (3)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: кнежество → кнежевство (4), Кнежество → Кнежевство (3))
{{Infobox former country
|native_name = ''Moldova'' (''Ţara Moldovei'') <small>([[Romanian language|ro]])</small>
|conventional_long_name = КнежествоКнежевство Молдавија
|common_name = Молдавија
|continent = Европа
|year_start = 1346
|year_end = 1859
|event_start = основање на кнежествокнежевство
|date_start =
|event_end = ''де јуре'' [[Обединето кнежествокнежевство Влашка и Молдавија]]
|date_end = {{OldStyleDate|5 февруари |1859|24 јануари}}<span style="display: none;">
|s1 = Обединето кнежествокнежевство Влашка и Молдавија
|flag_s1 = Flag of the United Principalities of Wallachia and Moldavia (1859 - 1862).svg
|s2 = Буковина
|currency = [[талер]]
}}
'''КнежествоКнежевство Молдавија''' било основано во [[1359]] година и опфаќало територии од денешна [[Молдавија]] и дел од источна [[Романија]], дел од [[Украина]]. На запад се наоѓала денешна [[Трансилваљнија]], на исток [[Бесарабија]], на северозапад [[Буковина]]. КнежествотоКнежевството било формирано од страна на влашките аристократски семејства на чело со Драгош со помош на унгарскиот крал поради одбрана на земјата од татарската инвазија.
 
[[Османлии]]те во [[1420]] година започнале со заземање на Молдавија. Во [[1456]] година кнежествотокнежевството било потчинето како [[вазал|вазална држава]] и започнало да плаќа годишен данок. Во [[1475]] година се одвила [[Битка кај Васлуј|битката кај Васлуј]] каде на чело на Молдавија се наоѓал [[Стефан III Велики]] заедно со христијанските сојузници од [[Кралство Полска]] и [[Кралство Унгарија]]. Христијанските сојузници оствариле голема победа. Битката била опишена како најголема победа на христијанството против исламот дотогаш. [[Мара Бранковиќ]], сопруга на [[Мурат II]], на венецијанскиот пратеник изјавила дека таа битка била една од најкатастрофалните за Османлиите. Кралот Стефан III подоцна од страна на [[папа Сикст IV]] бил награден со титулата "''Verus christiane fidei aletha''" (вистински заштитник на христијанската вера).
 
Во 1484 година било освоено молдавското црноморско крајбрежје, а во 1503 година цела [[Бесарабија]]. Целосното зазимање се случило во [[1538]] година кога султанот започнал да ги назначува новите кнезови на Молдавија и како титула била користена кајмакам на Молдавија. Освен тоа на Молдавија и било забрането да има било какви односи со странски земји на штета на Османлиите но и била дозволена внатрешна автономија. На Османлиите им било забрането законски да поседуваат земјиште или да градат верски објекти во Молдавија.

Прегледник