Разлика помеѓу преработките на „Бачковски манастир“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 1 година
с
→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Второ бугарско царство → Второ Бугарско Царство
с
с (→‎Историја: Правописна исправка, replaced: Второ бугарско царство → Второ Бугарско Царство)
== Историја ==
 
Манастирот бил основан во [[1083]] од византискиот воен командант со грузиско потекло Григориј Бакурјани и неговиот брат Абазиј. За жал само двоспратната костурница, што се наоѓа на околу 300 метри од манастирскиот комплекс е зачувана од тоа време. Старите фрески во костурницата датираат од [[11 век|11]]-[[12 век]] и се меѓу најсјајните достигнувања во православнота уметност.{{Факт}} Нивната реставрација е завршена во [[2002]] година со средства на кипарска фондација. Манастирот бил под покровителство на [[цар]] [[Иван Александар]] за време на [[Второ бугарскоБугарско царствоЦарство|Второто бугарско царство]]. Како благодарност за неговиот придонес за реконструкција на зградата била нацртана фреската со неговиот портрет во нартексот на костницата. Како и во многу други манастири во Бугарија и во Бачковскиот манастир се наоѓалo ќелијно училиште ([[11 век]]). Интересен е фактот дека по падот на Бугарија под турска власт во втората половина на [[14 век]] последниот бугарски патријарх Евтимиј бил испратен во егзил токму во Бачковскиот манастир. Егзилот не го обесхрабрил патријархот и тој заедно со неговите ученици продолжили активно да развиваат верски и културни активности надвор од манастирските ѕидини.
 
Најпрво Бачковскиот манастир ја преживеал инвазијата на отоманските армии, но подоцна бил ограбен и уништен. Манастирот бил обновен кон крајот на [[15 век]], трпезаријата била реконструирана во [[1601]] година а ѕидовите ѝ биле испишани од непознат мајстор во [[1605]] година, кои се извонредни по својата уметничка вредност. Зачуваната црква „Света Богородица” била завршена во [[1604]] година. Црквата исто така импресионира со своите прекрасни фрески, но верниците ги привлекува повеќе чудотворната икона на Богодорица. Покрај главната црква, манастирскиот комплекс вклучува две помали цркви — „Свети Архангел” ([[13 век|13]]-[[14 век]]), која се наоѓа во северниот двор до главната црква и „Свети Никола”, построена во периодот [[1834]]-[[1837]]. Таа се издига во јужниот дел на внатрешниот двор и импресионира со своите сочувани фрески од [[1841]] година, дело на познатиот мајстор [[Захарија Зограф]]. Во манастирот има и музеј, во кој можат да се видаат обреди и верски предмети од различни периоди.

Прегледник