Разлика помеѓу преработките на „Османлиски војни во Европа“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
с
→‎Подем на Отоманското Царство: Правописна исправка, replaced: Селџук → Селџуч
с (Јазична исправка, replaced: Османлиска империја → Османлиско Царство (2) using AWB)
с (→‎Подем на Отоманското Царство: Правописна исправка, replaced: Селџук → Селџуч)
| Султани=8
}}
Подемот на Отоманското Царство (1299-1453) се однесува на периодот кој започнал со слабеење на СелџукскиотСелџучкиот султанатСултанат кон почетокот на 14 век, а завршил со пропаѓањето на Византиската империја по падот на Константинопол во 1453 година. Војни во Европа се:
*[[Косовска битка]]
*[[Маричка битка]]

Прегледник