Разлика помеѓу преработките на „Облавце“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземен 101 бајт ,  пред 1 месец
с
→‎Родови: Точка-запирка по место пред двојна квадратна заграда, replaced: ;]] → ]]; (5) using AWB
с (→‎top: Јазична исправка на параметри, replaced: | веб = → | мрежно место =, | популација = → | население = using AWB)
с (→‎Родови: Точка-запирка по место пред двојна квадратна заграда, replaced: ;]] → ]]; (5) using AWB)
 
* '''Староседелци и доселеници со непознато потекло:''' ''Чолачанци (8 к.), Тутушанци (5 к.), Бароњци (4 к.), Бајагинци (4 к.), Стамболци (3 к.), Арсеновци (2 к.), Портарци (2 к.), Ралевци (2 к.), Печењаци (7 к.), Лукарци (4 к.) и Жерци (2 к.)'' некои од наведените родови се староседелски, а други се доселени со непознато потекло.
* '''Доселеници со познато потекло:''' ''Шопци (4 к.)'' доселени се од селото [[Герман (Кривопаланечко)|Герман]] кај [[Крива Паланка|Крива Паланка;]]; ''Нагоричанци (1 к.)'' доселени се од [[Нагоричане|Нагоричане;]]; ''Долинци (2 к.)'' доселени се од селото [[Коинце]], подалечно потекло од некаде од [[Србија]]; ''Антинци (5 к.)'' доселени се од селото [[Аљинце|Аљинце;]]; ''Николајци (4 к.), Дудманчанци (2 к.) и Дренчанци (1 к.)'' доселени се од селото [[Дренак]] кај [[Крива Паланка]]; ''Карадачанци (1 к.) и Чифлиџанци (1 к.)'' доселени се од селото [[Страцин]] кај [[Кратово|Кратово;]]; ''Радибужчанци (1 к.)'' доселени се од селото [[Радибуш]] кај [[Крива Паланка|Крива Паланка;]]; ''Мајорци (1 к.)'' доселени се од селото [[Арбанашко]].<ref name=":0">{{Наведена книга|title=Кумановска Област|last=Трифуноски|first=Јован|publisher=Универзитетска Печатница|year=1974|isbn=|location=Скопје|pages=}}</ref><!--== Општествени установи ==
== Самоуправа и политика ==
== Културни и природни знаменитости ==

Прегледник