Разлика помеѓу преработките на „Мерилин Монро“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 8 месеци
с
→‎Aктерски амбиции: Исправка на неважечки формат во наводи, replaced: publisher=''[[ → publisher= using AWB
с (Правописна исправка, replaced: -ва година → година (3), -ра година → година, -ма година → година (5) using AWB)
с (→‎Aктерски амбиции: Исправка на неважечки формат во наводи, replaced: publisher=''[[ → publisher= using AWB)
 
[[Image:Marilyn Monroe.jpg|thumb|left|Мерилин Монро позира со војници во Кореја на 17-ти февруари 1954.]]
Таа и [[Џо Димаџо]] се венчаат во [[Сан Франциско]] на 14-ти јануари 1954 година. Наскоро потоа заминуваат во Јапонија, комбинирајќи го својот меден месец со службено патување претходно организирано од Димаџо. Две недели таа игра споредна улога покрај Димаџо додека овој го спроведува својот бизнис, самата кажувајќи му на еден новинар: „Бракот е мојата главна кариера од сега па натаму". Монро потоа патува сама до Кореја, каде настапува за 13.000 американски маринци во период од три дена. Подоцна изјавува дека искуството ѝ помогнало да го надмине стравот за настапување пред големи толпи. Едвард Х. Коминс (1932-2011) од Лас Вегас, Невада – добитник на бронзен медал во Корејската војна, ќе изјави дека готвел за Монро за време на еден од нејзините ангажмани во странство.<ref>{{cite web|url=http://www.wyomingnews.com/articles/2011/05/01/obituaries/03obit_05-01-11.txt|title=Edward H. Comins|publisher=''[[Wyoming Tribune Eagle]]'', [[Cheyenne, Wyoming|Cheyenne]], [[Wyoming]]|accessdate=May 1, 2011}}</ref>
 
По враќањето во Холивуд во март 1954-тата година, Монро ги разрешува несогласувањата со ''20th Century Fox'' и се појавува во мјузиклот Не постои бизнис како шоу бизнис. Филмот не успеа да ги поврати своите продукциски трошоци<ref name=Churchwell66 /> и е лошо примен од критичарите. [[Ед Саливан]] ја опишува изведбата на Монро на песната „Toплински бран“ како „еден од најскандалозните навреди на добриот вкус" кој тој можел да ги посведочи.<ref>Riese and Hitchens, p. 338.</ref> Списанието ''Тајм'' неблагопријатно ја споредува со коsвездата Етел Мерман, додека Босли Кроутер за ''Њујорк Тајмс'' вели дека [[Мици Гејнор]] ја надминала дури и "срамната за гледање" изведба на Монро. Рецензиите, всушност, ги повторуваат размислите и на самата Монро за филмот. Го снимила без волја, само поради тоа што истиот би ѝ ја овозможил главната улога во филмската адаптација на Бродвеј хитот ''[[Седум години верност]]''.

Прегледник