Каталуња (патека): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 50 бајти ,  пред 2 години
с
Промена на тековен параметар, replaced: dead-url=yes → url-status=dead using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(Замена на Image:Catalunya.svg со Image:Formula1_Circuit_Catalunya.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: Criterion 2 (meaningless or ambiguous name)).)
с (Промена на тековен параметар, replaced: dead-url=yes → url-status=dead using AWB)
|Record_time = 1:21.670
|Record_driver = {{flagicon|FIN}} [[Кими Раиконен]]
|Record_team = [[ферари|ферари]]
|Record_year = [[2008 Шпанско Гранд При |2008]]
}}
'''Патеката де Барселона-Каталуња''' ({{IPA-ca|sirˈkujd də kətəˈɫuɲə}}) е мото - трка во Монтмело, [[Барселона]], [[Каталонија]], [[Шпанија]]. Со долги правци и разновидни агли, маршрутата Барселона-Каталуња се смета за сеопфатно коло. Патеката има штандови со капацитет од 140,700 места .<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.worldstadiums.com/europe/countries/spain/catalonia.shtml|title=Archived copy|archive-url=https://web.archive.org/web/20100315100621/http://www.worldstadiums.com/europe/countries/spain/catalonia.shtml|archive-date=15 March 2010|dead-url-status=yesdead|accessdate=2009-11-28}}</ref> Трката има [[Меѓународна федерација за автомобилизам|ФИА]] 1 лиценца.<ref>{{Наведена мрежна страница|url=http://www.fia.com/sites/default/files/tableaulicencescircuit.pdf|title=LIST OF FIA LICENSED CIRCUITS|date=6 February 2015|publisher=[[FIA]]|accessdate=28 May 2015}}</ref>
 
До 2013 година патеката била позната само како ''Спој де Каталуња'', пред да го склучи спонзорскиот договор со Советот на Градот Барселона која го додадла името [[Барселона]] на патеката .<ref name="namechange">{{Наведена мрежна страница|url=http://www.circuitcat.com/en/circuit/noticia.php?&id=3474|title=Circuit de Catalunya includes Barcelona in its name|date=2 September 2013|publisher=Circuit de Barcelona-Catalunya|accessdate=4 September 2013}}</ref>
==Наводи ==
{{Reflist|2}}
 
[[Категорија:Спортски зданија на Летните олимписки игри 1992]]
[[Категорија:Спортот во Барселона]]
[[Категорија:Села во Македонија]]

Прегледник