Разлика помеѓу преработките на „Адонис“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 64 бајти ,  пред 1 година
с
Промена на тековен параметар, replaced: deadurl=yes → url-status=dead using AWB
с (Јазична Исправка, replaced: Римската империја → Римското Царство using AWB)
с (Промена на тековен параметар, replaced: deadurl=yes → url-status=dead using AWB)
 
=== Култови на мистерија ===
Адонис бил обожаван во неизговорени [[религии на мистерија]]та: сѐ до времето на [[Римското Царство]] (во ''De Dea Syria'', гл. 6 на [[Лукијан од Самосата]]) <ref>{{cite web|title=De Dea Syria |url=http://www.geocities.com/SoHo/Lofts/2938/deasyria1.html|work=|archiveurl=http://www.webcitation.org/5kmC8Bbyv|archivedate=2009-10-24|deadurlurl-status=yesdead}}</ref>) ниту еден пишан извор не споменува дека жените биле утешени од оживеаниот Адонис. Поетот [[Еуфорион Халкидиски]] од [[III век п.н.е.|III]] век п. н. е. во својот ''Хијакинт'' напишал: „Само Кокит ги изми раните на Адонис“.<ref>Remarked upon in passing by [[Photios I of Constantinople|Photius]], ''Biblioteca'' 190 ([http://www.tertullian.org/fathers/photius_copyright/photius_05bibliotheca.htm on-line translation]).</ref>
 
Жените во Атина засадувале „Адонисови градини“ – билки кои брзо растеле и никнувале од семето и умирале. Жените го празнувале Фестивалот на Адонис сред лето, сеејќи а[[насон]] и [[зелена салата]] (марула), и зрна од [[пченица]] и [[јачмен]]. Растенијата никнувале брзо и свенувале брзо, а жените ја оплакувале смртта на богот на вегетацијата.<ref>Detienne 1972.</ref>
 
[[Категорија:Старогрчки богови]]
[[Категорија:Села во Македонија]]

Прегледник