Разлика помеѓу преработките на „1224“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 3 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Настани: clean up, replaced: |chapter= → |department= using AWB
с (→‎Настани: Правописна исправка, replaced: прв пат → првпат using AWB)
с (→‎Настани: clean up, replaced: |chapter= → |department= using AWB)
== Настани ==
 
* [[февруари]] - Во [[Карион де лос Кондес|Карион]] кралот на [[Кралство Кастиља|Кастиља]], [[Фернандо III Кастилски|Фердинанд III]], објавува дека има намера да продолжи со „[[Реконквиста]]“ против [[ел-Андалус]].<ref name="Linehan1999">{{cite book|title=The New Cambridge Medieval History c.1198-c.1300|year=1999|publisher=Cambridge University Press|isbn=0-521-36289-X|pages=668–699 [672]|first=Peter|last=Linehan|editor=Abulafia, David |chapterdepartment=Chapter 21: Castile, Portugal and Navarre}}</ref> Истата година, [[Алмохадска династија|алмохадскиот калиф]] [[Јусуф II ел-Мустансир]] умира и е наследен од [[Абу Мухамед ел-Вахид]], но во ел-Андалус, двајца претенденти, исто така, ги бараат своите права на престолот. Оваа политичка нестабилност на муслиманската страна му овозможува на кастилискиот принц победоносно да ја започне својата кампања во октомври, со освојувањето на [[Кесада]], [[Шпанија]].
* Последните муслимански жители се протерани од [[Сицилија]] и [[Малта]].
* [[Ливонска крстоносна војна]]: Ливонските браќа на мечот ги поразуваат [[Естонци]]те. Со предавањето на тврдината [[Тарту]], само островите на [[Саремаа]] и [[Муху]] остануваат под контрола на [[Естонија]].

Прегледник