Разлика помеѓу преработките на „Данска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Стопанство: Јазична исправка на поднаслов, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB
с (→‎Географија и клима: Правописна исправка, replaced: Северно море → Северно Море using AWB)
с (→‎Стопанство: Јазична исправка на поднаслов, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
Поделбата била основна — со менливи граници — од 1662 од 2006 година, кога Структурната реформа од 2005 година ги смени со регионите.
 
== ЕкономијаСтопанство ==
{{Main|Економија на Данска}}
 

Прегледник