Света земја: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 32 бајти ,  пред 1 година
с
Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на религијата → религија-никулец using AWB
(дополнување)
с (Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на религијата → религија-никулец using AWB)
Поимот '''Света земја''' ([[арапски јазик|арап.]]: الأرض المقدسة, ''al-Arḍ ul-Muqaddasah''; [[арамејски јазик|староарамејски]]: ארעא קדישא '' Ar'a Qaddisha''; [[хербрејски јазик|хербрејски]]: ארץ הקודש ''Erets HaQodesh''; [[латински јазик|лат.]]:''Terrae Sanctae''), географски се поврзува со источното крајбрежје на [[Медитеран]]от, односно регионот на денешните земји [[Израел]], [[Палестина]] и [[Либан]]. Оваа област, односно местата во неа, се од големо религиозно значење за неколку [[монотеизам|монотеистички]] религии: [[јудаизмот]], [[христијанство]]то, [[ислам]]от и [[бахаизам|бахаизмот]]. Најзначајниот град во Светата земја е [[Ерусалем]] кој е најсветиот град во јудаизмот и во христијанството, и трет најсвет град во исламот.
 
Светоста на оваа област била идеолошка подлога за [[Крстоносните војни]] и повторните муслимански освојувања. И денес конфликтот помеѓу Израел и Палестина е делумно поврзан со религиозните убедувања во врска со контролата над Светата земја.
Поимот '''Света земја''' ([[арапски јазик|арап.]]: الأرض المقدسة, ''al-Arḍ ul-Muqaddasah''; [[арамејски јазик|староарамејски]]: ארעא קדישא '' Ar'a Qaddisha''; [[хербрејски јазик|хербрејски]]: ארץ הקודש ''Erets HaQodesh''; [[латински јазик|лат.]]:''Terrae Sanctae''), географски се поврзува со источното крајбрежје на [[Медитеран]]от, односно регионот на денешните земји [[Израел]], [[Палестина]] и [[Либан]]. Оваа област, односно местата во неа, се од големо религиозно значење за неколку [[монотеизам|монотеистички]] религии: [[јудаизмот]], [[христијанство]]то, [[ислам]]от и [[бахаизам|бахаизмот]]. Најзначајниот град во Светата земја е [[Ерусалем]] кој е најсветиот град во јудаизмот и во христијанството, и трет најсвет град во исламот.
 
Светоста на оваа област била идеолошка подлога за [[Крстоносните војни]] и повторните муслимански освојувања. И денес конфликтот помеѓу Израел и Палестина е делумно поврзан со религиозните убедувања во врска со контролата над Светата земја.
 
==Светата земја како тема во ументоста==
{{наводи}}
 
{{религија-никулец}}
{{Никулец од областа на религијата}}
 
{{Нормативна контрола}}

Прегледник