Разлика помеѓу преработките на „Оогенеза“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 40 бајти ,  пред 11 месец
с
Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB
с (Робот: Автоматизирана замена на текст (-== Видете исто така == +== Поврзано ==))
с (Правилна предлошка, replaced: Никулец од областа на биологијата → биологија-никулец using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
'''Оогенеза''' е процесот на создавање и созревање на [[Ооцит|ооцититеооцит]]ите (јајце клетките). Тој се одвива во [[овариум]]ите. На крајот од овој процес се добива зрела [[хаплоид]]на јајце клетка.
 
== Поврзано ==
* [[Гаметогенеза]]
 
{{биологија-никулец}}
{{Никулец од областа на биологијата}}
 
[[Категорија:Физиологија на човекот]]

Прегледник