7 ноември (настани): Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
нови стари настани
с (Нова страница: {| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:white}};" |valign="top" align="right"|[[...)
 
(нови стари настани)
{| cellspacing="0" cellpadding="2" style="border-top:0px; {{#if: {{{боја|}}}|background-color:{{{боја}}}|background-color:white}};"
|valign="top" align="right"|[[680]] 
|Започнал [[Шестиот Екуменски собор]] во [[Цариград]]. Главна одлука на соборот, кој траел до 16. септември 681. година, била дека [[Исус]] има двојна природа - човечка и божја, и со тоа биле побиени и прогласени за [[ерес]] тврдењата на [[монотелитизам|монотелитистите]] дека има само божја природа.
|-
|valign="top" align="right"|[[1665]] 
|Започнал да излегува најстариот преживеан весник, „Лондон Газет“.
|-
|valign="top" align="right"|[[1917]] 
|(23. октомври по стариот календар) Во [[Петроград]] избувна социјалистичката револуција во [[Русија]], подоцна наречена [[Октомвриска револуција]].
|-
|valign="top" align="right"|[[1944]] 
|-
|valign="top" align="right"|[[2004]] 
|Во [[Република Македонија]] се одржа неуспешен [[референдум]] за отфрлање на предложената територијална организација на државата.
|}
<noinclude>
4.318

уредувања

Прегледник