Хавана: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 5 бајти ,  пред 2 години
с
Правописна исправка, replaced: патепис → патопис using AWB
с (Правописна исправка, replaced: патепис → патопис using AWB)
|subdivision_name = [[Куба]]
|subdivision_type1 = [[Покраини во Куба|Покраини]]
|subdivision_name1 = [[Хавана]]
|subdivision_type2 =
|subdivision_name2 =
|website =
|footnotes =<sup>a</sup> Основана на денешното место во '''1519''' г.
}}
 
'''Хавана''' ({{lang-es|La Habana}}) е [[главен град]] на [[Куба]] кој со своите 2,5 милиони жители е најголем [[град]] во Куба и на [[Карипски Острови|Карибите]]. Хавана се наоѓа на околу 160 км југозападно од [[Ки Вест]] на [[Флорида Киз]]. Градот Хавана (официјално: "''Ciudad de la Habana''") е една од [[покраини на Куба|покраините на Куба]].
 
Хавана се наоѓа на брегот на [[Флоридски Проток|Флоридскиот Проток]]. На [[остров]]от Куба, овој град е сместен во неговиот северозапад и е опкружен од провинцијата Хавана на југ, исток и запад.
* [http://online.caup.washington.edu/courses/udpsp00/udp508b/havanamap.html Карта на Хавана]
* [http://www.travel-impressions.de/cuba/cuba_mix/waves.htm Слики на луѓе и места во Хавана]
* [http://www.moxon.net/cuba/havana.html Марк Моксон, патеписецпатописец] - Страница за посетата на писателот на Хавана во 2005 година (со фотографии)
 
== Наводи ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Хавана| ]]
[[Категорија:Градови во Куба]]

Прегледник